W jaki sposób osoba uzależniona od narkotyków myśli inaczej niż osoba nieuzależniona?

Dla kogoś, kto nigdy nie miał poważnego problemu z narkotykami, może to być wątpliwe, aby spróbować i zrozumieć, co dzieje się w umyśle osoby uzależnionej. Poważne uzależnienia od narkotyków mają tendencję do zmiany sposobu myślenia danej osoby, a nawet bliscy członkowie rodziny, przyjaciele i ukochani mogą zachowywać się znacznie inaczej po uzależnieniu się od narkotyków.

W tym artykule, będziemy mówić o niektórych sposobów, że narkomani myślą i postrzegają świat nieco inaczej niż status quo. To powinno pomóc Ci lepiej zrozumieć, dlaczego Twoi bliscy zachowują się w określony sposób, jeśli są uzależnieni od narkotyków.

Podstawy myślenia

Aby wyjaśnić, większość ludzi ma podobny wzorzec myślenia. Jako istoty ludzkie jesteśmy zaprogramowani, aby zaspokoić nasze potrzeby przetrwania. Oznacza to, że musimy zdobyć pożywienie, schronienie i inne niezbędne rzeczy, aby zapewnić sobie przetrwanie. I odwrotnie, musimy odsuwać od siebie wpływy, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu i narażają naszą zdolność do przetrwania.

W tym sensie większość ludzi, także uzależnionych, myśli podobnie. Wszyscy jesteśmy zainteresowani samozachowaniem. Różnica polega na tym, że osoby uzależnione mają zupełnie inny sposób, aby to osiągnąć, sposób, który dla osób, które nigdy nie używały narkotyków może być mylący.

Wiele narkotyków może przykryć ból życia - fizycznie i emocjonalnie. Osoby z problemami często używają ich, aby zabić ból niezaadresowanej traumy, w tym, co uważają za akt samozachowawczy.

Więc w tym sensie, uzależnieni nie myślą inaczej niż osoby nieuzależnione. Wiadomo, że uzależnienie od narkotyków powoduje niektóre z tych samych zmian biologicznych, które mogą wynikać z uzależnienia od jedzenia lub seksu. Jednak uzależnienie od narkotyków ma tendencję do robienia tego w bardziej wyraźny sposób, powodując zachowania kompulsywne, które są bardziej intensywne niż te, do których większość ludzi jest przyzwyczajona. Wyjaśnimy to poniżej. e

Uzależniające myślenie i bycie w dołku

Większość z nas doświadczyła tego, co narkomani przechodzą regularnie - uczucia rozdrażnienia, niepokoju, ogólnego poczucia niezadowolenia z naszych okoliczności i niemożności dokonania zmiany.

Nawet narkomani, którzy są trzeźwi od ponad 30 lat, zmagają się z tego typu myśleniem i może być im trudno określić, czy zmagają się z nałogowym myśleniem, czy też mają zły dzień.

Jednym z głównych problemów, z jakimi zmagają się w tej kwestii użytkownicy, jest to, że wielu z nich zbudowało swój nałóg w oparciu o próbę uniknięcia tych uczuć. Używając narkotyków, uzależnieni mogą zastąpić te uczucia niezadowolenia błogą euforią lub odrętwieniem.

Niestety, w miarę jak dana osoba kontynuuje zażywanie narkotyków, będzie potrzebowała ich coraz więcej, aby osiągnąć tę samą ulgę - jest to stan znany jako tolerancja, o którym więcej powiemy później. W miarę wzrostu tolerancji, osoba ta będzie coraz bardziej podatna na niepożądane uczucia niezadowolenia i niepokoju. Jest to jeden ze sposobów, w jaki błędne koło uzależnienia może zacząć pochłaniać daną osobę.

Zewnętrzna walidacja i socjalizacja

Ludzki mózg wypełniony opioidami na receptęInnym powodem, dla którego ludzie zaczynają używać narkotyków jest to, że nigdy nie otrzymali odpowiedniej miłości i akceptacji, której niemowlęta i dzieci wymagają od swoich rodziców.

Jeśli dziecko nie jest wystarczająco kochane, zacznie swoje lata w szkole wierząc, że jest "niewystarczające" lub że coś jest z nim nie tak. Ta presja trwa przez cały okres szkoły średniej, i mniej więcej w tym czasie, wielu młodych ludzi z problemami zaczyna eksperymentować z narkotykami.

Istnieje kilka powodów, dla których narkotyki mogą wydawać się przydatne dla tych osób.

  • Wiele narkotyków zmniejsza zahamowania i bariery społeczne, pozwalając ludziom na otwartą i swobodną komunikację z ludźmi, z którymi wcześniej uważali się za niegodnych rozmowy. Może to prowadzić do rozwoju rzeczywistych związków - haczyk polega na tym, że dana osoba będzie teraz czuła, że potrzebuje tego narkotyku, aby nadal utrzymywać swoje relacje społeczne. Jest to niebezpieczny i trudny do przerwania cykl uzależnienia, ponieważ osoba uzależniona staje się uzależniona od dwóch odrębnych rzeczy, przy czym ta ostatnia jest całkiem niewinna: narkotyków i związków, które narkotyki pozwalają jej nawiązać. Kiedy dana osoba powiązała narkotyki lub alkohol z ich zdolnością do socjalizacji i dzielenia się miłością, energią i czasem z ludźmi, uzależnienie staje się bardzo trudne do złamania.
  • Wiele narkotyków jest znanych z tego, że powodują znaczące zmiany w produkcji lub wychwytywaniu neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina. Hormony te są posłańcami w mózgu, które są odpowiedzialne za uczucia dobrego samopoczucia i zadowolenia.Istnieją dowody, że ludzie, którzy cierpieli przez traumę w dzieciństwie mają niższy poziom tych neuro przekaźników. Kiedy używają tych leków, ciężar ich traumy wydaje się wyparowywać - pozostawiając im poczucie pewności siebie, wiary w siebie i kontroli.

    Trudność polega na tym, że osoba zaczyna kojarzyć te uczucia z używaniem narkotyków i będzie nadal używać narkotyków, aby je osiągnąć. Jeśli nie poszukają profesjonalnej pomocy i nie nauczą się, jak samodzielnie rozwijać te uczucia, może pojawić się niebezpieczne, długotrwałe uzależnienie.

Obwód przyjemności

Nie każdy, kto uzależnia się od narkotyków, zmaga się z traumą z dzieciństwa. Wielu ludzi staje się ofiarami uzależnienia tylko dlatego, że myśleli, że dobrze byłoby "spróbować czegoś raz".

Powodem tego jest sposób, w jaki mózg przetwarza przyjemne doświadczenia. Przyjemność powoduje uwalnianie dopaminy w jądrze migdałowatym i nie ma znaczenia, czy przyjemność pochodzi z jedzenia dobrego jedzenia, uprawiania seksu, czy zażywania narkotyków. Region ten jest tak ściśle związany z przyjemnością, że został uznany za mózgowy ośrodek przyjemności.

Jednym z powodów, dla których narkotyki są tak uzależniające, jest fakt, że są one w stanie zalać mózg dopaminą znacznie szybciej niż większość innych przyjemnych doświadczeń. Oznacza to, że mogą one skutecznie zniechęcić mózg do odczuwania tak dobrego samopoczucia, jak po, powiedzmy, długim biegu lub uprawianiu seksu.

Dowody sugerują, że prawdopodobieństwo uzależnienia się od czegoś jest związane z tym, jak szybko dana czynność lub substancja uwalnia dopaminę w mózgu. Ponieważ narkomani są zazwyczaj przyzwyczajeni do bardzo silnych skoków dopaminy dostarczanych dość szybko, często tracą zainteresowanie przyjemnymi czynnościami, które kiedyś sprawiały im przyjemność.

Codzienna rutyna

Niektórzy z mniej szczęśliwych użytkowników narkotyków opuścili swoje domy i bliskie związki, aby kontynuować używanie. Często ci, którzy są poważnie uzależnieni od narkotyków wpadł w podstawowej rutyny. Rutyna ta obraca się wokół zdobywania pieniędzy na narkotyki, zakup narkotyków, zażywanie narkotyków i powtarzanie cyklu.

Wszystko, co zakłóca ten cykl może być bardzo obciążające, ponieważ istnieje bardzo poważne ryzyko, że ktoś może zachorować, jeśli nie przestrzegać tej rutyny. Jeśli nie są w stanie zabezpieczyć funduszy na wynik, wtedy mogą zacząć doświadczać objawów odstawienia.

Ciągły strach przed odstawieniem utrzymuje wielu uzależnionych w ruchu przez długie godziny. W późniejszych stadiach uzależnienia wszystko, co nie pasuje do ich rutyny, stanowi dla nich prawdziwe zagrożenie. Często muszą oni rezygnować z kontaktów rodzinnych, osobistych przyjaźni, terminów lub spotkań, aby nie zachorować.

Tolerancja, zachcianki i przymus

Tolerancja to termin używany do opisania stopniowego zapotrzebowania na coraz większą ilość substancji, aby osiągnąć pożądane efekty.

Dzięki procesowi znanemu jako downregulacja, mózg zasadniczo "kurczy się" przed zalewem bombardujących go neuroprzekaźników. Na przykład osoba zażywająca amfetaminę będzie stale doświadczać bardzo wysokiego poziomu dopaminy. W odpowiedzi na to mózg zmniejszy liczbę dostępnych receptorów dopaminy. Oznacza to, że użytkownik będzie potrzebował więcej amfetaminy, aby doświadczyć tego samego haju.

Jeśli użytkownik nie przestanie zażywać amfetaminy, kiedy zacznie rozwijać tolerancję, jego tolerancja będzie nadal rosła, a liczba receptorów będzie się zmniejszać.

Im mniej receptorów posiada dana osoba, tym trudniej będzie jej rzucić palenie. Dzieje się tak dlatego, że pozostanie bardzo mało receptorów, które będą odbierać i reagować na dopaminę, którą dana osoba wytwarza naturalnie we własnym zakresie.

Może to prowadzić do głodu i przymusu. Podczas gdy dana osoba może nie być w stanie doświadczyć takiego samego haju, jaki kiedyś miała, pamięć o tym doświadczeniu nie zaniknie przez jakiś czas. W desperackiej próbie odtworzenia swoich początkowych doświadczeń, osoba ta będzie często zażywać coraz większe dawki, co zwiększa ryzyko przedawkowania i wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Powoduje to rzeczywistą zmianę biologiczną w bainie. Dwie części mózgu - hipokamp i migdałek - faktycznie przechowują informacje związane ze wskazówkami środowiskowymi związanymi z używaniem narkotyków. Te przechowywane wspomnienia tworzą uwarunkowaną reakcję, którą znamy jako głód , kiedy dana osoba znajduje się w podobnej sytuacji lub środowisku do tego, w którym używała narkotyków.

Jest to jeden z powodów, dla których głód może utrzymywać się tak długo. Jeśli ktoś używa narkotyków na przykład w swojej sypialni, a następnie próbuje przestać je zażywać, jego sypialnia - bezpieczna przestrzeń - stanie się wyzwalaczem ogromnych zachcianek. Podobnie osoby mogą zostać wyzwolone do używania narkotyków podczas spaceru po mieście i zauważenia alejki, parku lub innego obszaru, w którym się naćpały.