Uzależnienie od narkotyków i jego charakter

objawy narkomaniiOsoby, które zawodowo zajmują się badaniem konsekwencji przyjmowania narkotyków nie mają wątpliwości, co do tego, że są one jednymi z najgroźniejszych substancji, na kontakt z którymi narażony jest nasz organizm. Ich przyjmowanie prowadzi do odczuwania zarówno bólu fizycznego, jak i psychicznego, nie bez znaczenia jest zaś i to, że narkotyki nie tylko wyniszczają organizm, ale również prowadzą do chorób zakaźnych, a nawet do przedwczesnej śmierci. Mamy przy tym do czynienia z uzależnieniem, od którego bardzo trudno jest się uwolnić. Okazuje się zresztą, że samo uzależnienie się od narkotyków nie jest trudną sprawą. Po pierwszej próbie następuje kolejna i w pewnym momencie trudno już określić, czy niebezpieczna granica została przekroczona, czy też jeszcze nie.

Uzależnienie następuje powoli, jest jednak nałogiem poważnym. Co gorsza, mamy do czynienia z problemem, który może dotyczyć każdego. Nie ma tu znaczenia wiek ani płeć, okazuje się przy tym, że z poważnymi problemami muszą liczyć się zwłaszcza dzieci narkomanek nawet, jeśli środki takie były przyjmowane jedynie przez krótki okres ciąży. Substancje zawarte w narkotykach charakteryzują się tym, że obniżają odporność organizmu, charakterystyczne dla narkomanów jest więc i to, że wykazują się skłonnością do zapadania na choroby zakaźne. Dość powszechna jest w ich przypadku gruźlica, nie można przy tym zapominać i o tym, że korzystanie z wielorazowych strzykawek ciągle jest najpopularniejszą drogą prowadzącą do zarażenia się wirusem HIV. Pierwsze kontakty z narkotykami wcale nie są owocem dążenia do tego, aby się uzależnić. Młodzi ludzie decydują się na taki krok przede wszystkim po to, aby przeżyć coś nowego.

zażywanie narkotykówCzęsto narkotyki są też sposobem walki z samotnością i niezadowoleniem z własnego życia, a nawet z obojętnością ze strony rodziców. Wspomniana obojętność przyczynia się zresztą do tego, że nastolatek bardzo często pozbawiony jest elementarnej wiedzy na temat uzależnienia i jego konsekwencji. Rodzice nie mając kontroli na dzieckiem nie wiedzą też, co ono robi i kiedy potrzebuje pomocy. Wspomniana pomoc jest zresztą potrzebna relatywnie szybko, głód narkotykowy pociąga za sobą bowiem silny ból fizyczny. Owszem, dawka narkotyku jest go w stanie zniwelować, z czasem jednak ulgę przynosi przede wszystkim jej zwiększanie. Głód narkotykowy jest też swego rodzaju objawem abstynencyjnym, jego siła jest zaś na tyle duża, że jego ofiara jest w stanie zdecydować się na najbardziej desperackie kroki, aby mu przeciwdziałać.