Lękliwi Uzależnieni: Związek między lękiem a uzależnieniem

Cechy lęku, myśli, uczucia i zachowania

Lęk składa się z myśli, uczuć i zachowań. Myśli utrwalają uczucia, które tworzą reakcję behawioralną u danej osoby. Lęk jest zakorzeniony w strachu i nie chcąc czuć się bojaźliwy tworzy intensywną reakcję behawioralną distressed. Uzależniony, który cierpi z powodu lęku będzie używać substancji, aby uciec od uczucia niepokoju. Uzależnieni, którzy również zmagają się z lękiem pojawi się drażliwy, zajęty i bojaźliwy. Cztery wspólne cechy lęku znalezione w jednostce są:

 1. Nadmierna potrzeba kontroli.
 2. Ignorowanie psychologicznych i fizycznych oznak stresu.
 3. Nadmierna potrzeba aprobaty.
 4. Perfekcjonizm.

Cechy te stanowią indywidualny system przekonań, który utrwala lęk. Myśli, które są identyfikowane jako powinien, byłby lub mógł oświadczenia wzmacniają system przekonań uzależnionego. Te stwierdzenia odzwierciedlają myślenie w przeszłości i pragnienie zmiany łańcucha zdarzeń. Przykładowe stwierdzenia to:

 • Nie powinnam była iść na tę imprezę i uprawiać seksu z tym facetem. Jestem taki głupi.
 • Mogłam wczoraj wieczorem, zanim zaczęłam pić, nastawić alarm, żeby obudził mnie do szkoły. Jestem taka głupia.
 • Byłoby lepiej, gdybym nie spędziła świąt z rodzicami. Doprowadzają mnie do używania narkotyków".

Inne myśli związane z lękiem są oparte na przyszłych wydarzeniach i powodują częste zamartwianie się lub obsesje. Na przykład: "Jeśli dostanę tę pracę, to przestanę brać narkotyki". Skupianie się na wydarzeniach, których nie możemy zmienić (przeszłość) lub na tych, na które nie mamy wpływu (przyszłość) nasila objawy lękowe. To zaburzenie nastroju przyczynia się do tego, że osoba uzależniona pragnie uciec poprzez nadużywanie substancji.

Objawy lęku a uzależnienie

Lęk wywołuje silne, intensywne reakcje w ciele i umyśle. Reakcje lękowe nie zawsze są rozpoznawalne i mogą pozostać nieleczone. Lęk objawia się na dwa sposoby, fizyczny i psychologiczny. Więcej informacji na temat psychologicznych i fizycznych objawów lęku można znaleźć na naszej stronie poświęconej lękowi i uzależnieniom.

Fizyczne i psychologiczne objawy lęku są podobne do objawów odstawienia narkotyków i alkoholu. Osoba uzależniona będzie automatycznie poszukiwać substancji, które uspokoją stan niepokoju. Unikanie niewygodnego fizycznego pobudzenia i bolesnych emocji to niektóre z elementów, które utrzymują uzależnienie i lęk. Zarówno lęk, jak i uzależnienie stają się tym silniejsze, im bardziej uzależniony kontynuuje używanie narkotyków i/lub alkoholu. Uzależnienie pozwala uzależnionemu uniknąć konfrontacji z niepokojącymi myślami i uczuciami.

Nadużywanie substancji maskuje niespokojne uczucia, uniemożliwiając uzależnionemu podjęcie właściwego leczenia lęku.

Ćwiczenia na zmniejszenie lęku

Techniki samopomocy dla łagodnego zarządzania lękiem to:

 • Pozostań w teraźniejszości. Nie utknij myśląc o przeszłości lub przyszłości.
 • Rozpoznaj, co możesz kontrolować, a czego nie.
 • Naucz się być świadomym swojego stresu i włącz ćwiczenia relaksacyjne.
 • Nie bądź wobec siebie tak krytyczny. Błędy to nie porażki i nikt nie jest doskonały.

Podczas gdy te ćwiczenia są pomocne, niepokój pogarsza się wraz z nadużywaniem narkotyków i alkoholu. Uzależniony, który cierpi z powodu uzależnienia i lęku może nie być w stanie rozwiązać problemy lękowe sam.

Lęk i leczenie nadużywania substancji

Leczenie dla lęku i uzależnienia jest określane jako podwójnej diagnozy. Kompresywny program leczenia nadużywania substancji będzie miał podwójną ścieżkę diagnozy, która będzie adresować oba problemy jednocześnie. Leczenie uzależnień powinny mieć multidyscyplinarny zespół lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i techników behawioralnych, którzy będą w stanie wspierać uzależnionego przez detox i procesu leczenia.

Kiedy uzależniony przechodzi przez alkohol i/lub detoks narkotykowy, on lub ona nieuchronnie będzie miał zwiększoną ilość niepokoju. Z tego powodu, uzależniony będzie albo uniknąć objawów odstawienia przez kontynuowanie korzystania lub być na wysokie ryzyko nawrotu po detox. Ze względu na podobieństwo objawów odstawienia narkotyków i alkoholu oraz objawów lękowych, oba te objawy muszą być traktowane w tym samym czasie. Idealnie jest znaleźć ośrodek leczenia uzależnień, który obejmuje detoks alkoholowy i/lub narkotykowy oraz program leczenia uzależnień pod tym samym dachem.