Koks, Blow i Yayo (Yeyo): Uzależnienie od kokainy

Ludzie czasami romansują z pamięcią o pierwszym użyciu kokainy. Wspomnienia te zwykle dostarczają percepcji dodatkowej energii, zdolności do wypicia większej ilości alkoholu i zwiększonej koncentracji, euforycznych uczuć i poczucia bycia silnym. Efekt pierwszego razu nie może być nigdy powtórzony, więc dlaczego osoby uzależnione od kokainy wciąż próbują raz za razem?

Czym jest kokaina i skąd się bierze?

Kokaina jest środkiem pobudzającym pozyskiwanym z liści koki, który ma silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Kokaina jest szybko działająca i daje użytkownikowi natychmiastową dodatkową energię, wzrost czujności umysłowej i uczucia zmniejszonego zmęczenia. Kokaina początkowo sprawia, że osoba czuje, że nic nie jest niemożliwe i że czas nigdy się nie kończy. Może to być podobne do uczucia, które miałeś, gdy byłeś młody, że ciężar dorosłych obowiązków nie był obecny.

Kokaina jest dla użytkownika tymczasową odskocznią od rzeczywistości. Charakter kokainy powoduje niekończącą się pogoń za radosnym uczuciem, jakie towarzyszyło jej pierwszemu zażyciu. Prawdopodobnie spędziłeś dużo czasu, pieniędzy i wysiłku, goniąc za tym początkowym hajem. To ostatecznie prowadzi do destrukcyjnego uzależnienia od kokainy. W centrum odwykowym, będziesz w stanie zająć się negatywnymi konsekwencjami uzależnienia od kokainy i dowiedzieć się, jak zatrzymać pozornie niekończący się cykl uzależnienia.

Dlaczego kokaina nazywana jest yayo?

Yayo jest błędnie napisana wersja słowa "llello", który charakter, Tony Montana, coined w filmie Scarface.

Dlaczego kokaina jest uzależniająca?

Początkowa reakcja mózgu i ciała na kokainę nie wydaje się szkodliwa. Mózg wytwarza silny i porywający efekt euforyczny, kiedy jest wystawiony na działanie kokainy. Kokaina jest uzależniająca, ponieważ:

 • Kokaina ma bezpośredni wpływ na Twój mózg i centralny układ nerwowy. Serotonina, noradrenalina i dopamina to substancje chemiczne wytwarzane w mózgu, które kojarzone są z "dobrym samopoczuciem". Te substancje chemiczne są ponownie wchłaniane w komórkach mózgowych po ich uwolnieniu. Kokaina blokuje proces ponownego wchłaniania i powoduje nadmiar dopaminy w przestrzeni między komórkami mózgowymi. Nadmiar dopaminy w mózgu wywołuje intensywne, silne uczucie euforii, czyniąc zażywanie kokainy atrakcyjnym i uzależniającym.
 • Dodatkowa energia zapewnia tymczasową ulgę od zmęczenia
 • Zwiększona koncentracja umysłowa
 • Tłumi apetyt
 • Wyjątkowo podwyższony nastrój
 • Poczucie wyższości

Podczas używania kokainy Twoje myśli i uczucia są intensywne i szybkie. Zaniedbujesz dbanie o swoje podstawowe potrzeby, takie jak nawodnienie i jedzenie. Kokaina sprawia, że osoba czuje, że jest niezwyciężona i że nic złego nie może się wydarzyć. To często prowadzi do złych wyborów i ryzykownych zachowań.

Detoks kokainy: Co idzie w górę, musi przyjść w dół....

Istnieje szokujący wpływ na psychiczne i fizyczne funkcjonowanie dzień po nadużyciu kokainy. Mózgowe zapasy dopaminy w końcu się wyczerpują. Mózg nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości dopaminy, aby powrócić do normalnego nastroju. Twój mózg i ciało są teraz zużyte i czujesz się tak, jakbyś właśnie przebiegł maraton i jesteś emocjonalnie wyczerpany. Naturalne funkcjonowanie mózgu zostało zakłócone przez zażycie kokainy. Potrzeba kilku dni, aby mózg powrócił do normalnej produkcji substancji chemicznych. Zubożenie tych substancji chemicznych powstałe w wyniku zażywania kokainy powoduje depresję. Odstawienie kokainy daje następujące objawy:

 • Wyczerpanie połączone z niezdolnością do spokojnego snu
 • Niepokój/nerwowość
 • Paranoja
 • Poczucie winy lub wyrzuty sumienia (pieniądze wydane na kokainę lub wybory dokonane w stanie odurzenia)
 • Depresja
 • Nadmierny sen
 • Zwiększony apetyt

Depresja lub lęk mogą być niewłaściwie postrzegane jako objawy problemów ze zdrowiem psychicznym, a nie jako wynik nadużywania kokainy. Fizyczne, psychiczne i społeczne reperkusje nadużywania kokainy często skłaniają ludzi do poszukiwania leczenia odwykowego.

Uszkodzenia fizyczne i skutki uboczne nadużywania kokainy

Nadużywanie kokainy jest fizycznie szkodliwe dla twojego ciała i mózgu w każdej ilości. Fizyczne objawy nadużywania kokainy mogą pogorszyć się w czasie lub mogą być natychmiastowe. Te skutki uboczne mogą obejmować:

 1. Zawał serca lub udar mózgu, który może spowodować nagłą śmierć nawet u młodych ludzi.
 2. Poważne uszkodzenie jelit (czy to podczas wciągania, czy pocierania dziąseł w jamie ustnej, kokaina jest połykana niszcząc tkankę jelitową).
 3. Ból brzucha i mdłości.
 4. Podwyższona temperatura ciała, częstość akcji serca i ciśnienie krwi.
 5. Utrata węchu, krwotoki z nosa, problemy z przełykaniem, chrypka i chroniczny katar.
 6. Mieszanie alkoholu i kokainy jest najczęstszą przyczyną zgonów związanych z łączeniem narkotyków.

Schemat używania kokainy postępuje z czasem, a cykl uzależnienia staje się coraz bardziej widoczny w miarę używania. Używanie kokainy to w najlepszym wypadku ryzykowna gra. Może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu i ciała, a w rezultacie śmierć.

Zatrzymanie uzależnienia od kokainy

Zarówno psychologiczne, jak i fizyczne objawy są tworzone podczas detoksu kokainy. Ważne jest, aby zająć się fizycznymi, psychicznymi i społecznymi aspektami uzależnienia od kokainy podczas szukania pomocy w uzależnieniu od narkotyków.

 • Mózg potrzebuje czasu, aby przystosować się z powrotem do zdrowego funkcjonowania bez traumy związanej z używaniem kokainy. Podczas próby zaprzestania używania kokainy, osoba uzależniona znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka nawrotu. Mózg uzależnionego jest wyczerpany z "feel good" chemikaliów i fizycznie on lub ona zdrenowany. Ośrodek odwykowy pomaga zmniejszyć szansę dla uzależnionego, aby uzyskać kokainę w tym czasie.
 • Psychologiczne skutki używania kokainy, takie jak lęk, depresja i paranoja, wydłużają czas powrotu do zdrowia. Te emocjonalne zawirowania prowadzą do silnego pragnienia samoleczenia. Zachcianki związane z kokainą wywołują niechciane uczucia i impuls do ponownego użycia. Personel pomocniczy w ośrodku odwykowym pomoże Ci zarządzać zachciankami, impulsami i niechcianymi uczuciami bez ponownego sięgnięcia po kokainę.