Jak meta wpływa na związki?

Crystal metamfetaminy często określane w skrócie jako "meth", jest bardzo destrukcyjne narkotyków, które ma zasłużoną, negatywną reputację. Crystal Meth jest znany za powodowanie poważnych i czasami nieodwracalne szkody dla ludzi fizycznie i psychicznie.

Kiedy ludzie rozważają mety i użytkowników mety, często skupiają się na szkody, że osoba jest prawdopodobnie robi do siebie. Jednakże, to nie tylko użytkowników mety, które doświadczają niektórych negatywnych wpływów narkotyków. Ich rodziny, ich partnerów, i każdy, że są one blisko do będzie również doświadczyć pewnych problemów w wyniku ich meta użytkowania.

W tym artykule, mamy zamiar opisać niektóre z prób i trudności, że ktoś może doświadczyć, gdy są one w związku - romantyczny lub w inny sposób - z użytkownikiem mety.

Mężczyzna rozmawia z żoną o swoim uzależnieniu od mety

Co robi meta?

Kryształowa metamfetamina jest bardzo silnym środkiem pobudzającym należącym do klasy amfetamin. Amfetaminy są silnymi substancjami i mogą być bardzo uzależniające. Metamfetamina może powodować kilka efektów, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

 • Ekstremalne pobudzenie, zwiększona motywacja i wydajność
 • Uczucie euforii i podniecenia
 • Bóle głowy
 • Odwodnienie
 • Brak apetytu
 • Ciężka bezsenność (niektórzy użytkownicy nie śpią przez wiele dni)
 • Paranoja i niepokój
 • Zmiany nastroju i niestabilność
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Wysokie tętno
 • Rozszerzone źrenice

Niektórzy użytkownicy uważają niektóre z tych efektów za przyjemne, co może prowadzić do uzależnienia się od narkotyku.

Długotrwałe skutki zażywania mety

Metamfetamina jest również znana z powodowania kilku problemów w zdrowiu fizycznym i psychicznym danej osoby. Długotrwałe zażywanie może przyczynić się do powstania takich problemów jak:

 • Uszkodzenia poznawcze i trudności w uczeniu się lub zapamiętywaniu rzeczy.
 • Długotrwała depresja i problemy z nastrojem, które wymagają terapii, aby sobie z nimi poradzić.
 • Uszkodzenia płuc u osób palących.
 • Uszkodzenia nozdrzy u użytkowników, którzy zażywają narkotyki.
 • Uszkodzenia narządów i innych ważnych układów ciała.
 • Blizny, strupy i krwawienie.
 • Uzależnienie, tolerancja i zależność.

Wiele z tych kwestii, szczególnie tych, które wpływają na zdrowie psychiczne, może powodować problemy w relacjach z innymi ludźmi. Jedną z najtrudniejszych rzeczy do rozwiązania w związku jest zależność i uzależnienie.

Charakter uzależnienia i zależności psychologicznej

Nikt, kto jest uzależniony od kryształu mety zdecydował, że chciał stać się uzależniony. Niestety, niektóre z potężnych efektów leku może być bardzo wciągająca, co prowadzi niektórych ludzi do rozwijania problemów z narkotykami.

Wiele pierwszy raz meth użytkownicy znaleźć, że lek pomaga im zarządzać objawy niektórych z ich chorób psychicznych. Ludzie, którzy zmagają się z konkretnymi problemami zdrowia psychicznego, takich jak lęk społeczny, depresja, lub problemy z pewnością siebie, może się okazać, że Crystal Meth zapewnia wzrost motywacji i pewności siebie, że czyni je czuć się bardziej komfortowo.

Chociaż prawdą jest, że to podejście bandaid nie pomoże problem w dłuższej perspektywie, niektórzy ludzie nie są tego świadomi lub nie wierzą naprawdę niebezpieczeństwa związane z narkotykami. To może prowadzić do tego, że będą go używać wielokrotnie, wierząc, że jest to realna opcja, która pomoże im w leczeniu ich problemów psychicznych i emocjonalnych.

Realistycznie rzecz biorąc, tak nie jest. Każdy, kto używa substancji, aby ukryć lub poradzić sobie z problemem emocjonalnym lub psychicznym, nadal będzie musiał zająć się pierwotną przyczyną swojego dyskomfortu. Jeśli tego nie zrobi, będzie tylko nadal używać narkotyków przez nawrót.

W ten sposób wiele osób popada w uzależnienie: zamiast zająć się swoimi problemami ze zdrowiem psychicznym, szukają łatwego wyjścia, zażywając narkotyki. Następnie kojarzą te narkotyki z dobrym samopoczuciem.

Po odpowiednio długim okresie zażywania narkotyków, osoby te zaczynają rozwijać uzależnienie psychiczne. Oznacza to, że zaczną wierzyć, że faktycznie potrzebują narkotyku, aby czuć się komfortowo lub szczęśliwie. W tym momencie poczują się jeszcze bardziej nieszczęśliwi, kiedy nie będą zażywać narkotyku, niż przed jego zażyciem.

Przypadkowe zażywanie mety a związki

Nie każdy, kto używa kryształu mety natychmiast staje się uzależniony od niego. Podczas gdy większość osób, które używają narkotyków w końcu rozwijać uzależnienie, jeśli nie szukają pomocy lub zatrzymać za pomocą go szybko, nawet tych, którzy są jeszcze w procesie rozwoju uzależnienia będzie prawdopodobnie doświadczyć pewnych zmian w ich związkach.

Dorywczo meth użytkownicy mogą doświadczyć problemów z relacji w taki sam sposób, że każdy inny przypadkowy użytkownik narkotyków lub pijących doświadcza problemów.

 • Jeśli ktoś jest przypadkowy użytkownik mety lub innych narkotyków, oznacza to, że nie zawsze będzie odpowiedzialny za swoje działania. Ludzie, którzy używają mety, zwłaszcza, często angażują się w akty, których zwykle nie angażują się w. Mogą robić rzeczy, które normalnie znaleźć niemoralne lub niewłaściwe, a to może nadwerężyć swoje relacje. Bycie w związku z kimś, kto wyznaje określone poglądy lub zachowania jednego dnia, może być trudne, jeśli wie się, że następnego dnia może mieć zupełnie inne odczucia.

 • Metamfetamina powoduje, że ludzie są niezwykle pobudzeni seksualnie. Może to prowadzić do trudności w relacjach osobistych, ponieważ dana osoba będzie bardziej skłonna do angażowania się w aktywność seksualną z innymi. Użytkownicy metaamfetaminy mogą być również znacznie mniej skłonni do uczestniczenia w bezpiecznym seksie lub stosowania ochrony.
 • Osoby zażywające metamfetaminę mogą tworzyć fałszywy obraz tego, kim są lub do czego są zdolne. Na przykład osoba, która okazjonalnie zażywa metamfetaminę w pracy, może mieć napięte stosunki z pracodawcą, ponieważ jednego dnia jest bardzo wydajna, a następnego dnia bardzo nieproduktywna, lub też wykazuje różnice w wydajności w różnych momentach dnia.

Osoby okazjonalnie zażywające metamfetaminę mogą nie doświadczać tego samego stopnia trudności w swoich związkach, co osoby uzależnione od metamfetaminy.

Uzależnienie od mety a związki

Ludzie, którzy są uzależnieni od mety - lub raczej ludzie, którzy są uzależnieni od czegokolwiek - będą mieli wiele problemów z utrzymaniem osobistych relacji. Dzieje się tak z kilku powodów.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest fakt, że każdy, kto jest poważnie uzależniony od narkotyków, nie będzie miał zdrowej relacji z samym sobą. Narkotyki są niebezpieczne i destrukcyjne, a uzależnienie wskazuje, że dana osoba nie ma samokontroli wymaganej do zachowania bezpieczeństwa i zdrowia.

Oznacza to, że gdzieś, psychologicznie, istnieje problem w ich relacji lub zrozumieniu samych siebie. Dlatego często zdarza się, że narkomani mają jakieś nierozwiązane problemy emocjonalne lub psychologiczne, takie jak trauma z dzieciństwa lub problemy z tożsamością.

Ponieważ wielu uzależnionych decyduje się na używanie narkotyków, a nie na leczenie tych problemów, rezygnują oni z szansy na lepsze poznanie siebie i przepracowanie swoich problemów. Może to być najlepsze, co mogą zrobić w danym momencie, ale oznacza to również, że istnieje dość głęboka część ich osobowości, którą nie będą w stanie podzielić się z innymi.

Ktoś, kto nie zna siebie w sposób intymny, nie będzie więc w stanie dzielić intymnych relacji z innymi - czy to przyjaciółmi, rodziną, czy partnerami. Osoba może dzielić się z innymi tylko taką częścią siebie, której jest świadoma, a jeśli używa narkotyków, by ukryć te części siebie, których nie jest świadoma lub nie chce zaakceptować, nie będzie w stanie dzielić się nimi z innymi.

Ważne jest również, aby zauważyć, że narkoman zasadniczo dzieli związek z ich narkotyków. Ktoś, kto stał się psychicznie lub fizycznie uzależniony od narkotyków, potrzebuje ich, aby czuć się dobrze. Oznacza to, że każdego dnia jego priorytetem będzie zdobycie i zażycie narkotyku.

Ponieważ robienie tego jest konieczne, aby czuli się funkcjonalnie i dobrze, będzie to miało pierwszeństwo przed ich związkami. Jeśli narkoman chce być obecny dla swojego partnera lub pokazać się na funkcji rodzinnej, to będą musieli najpierw zdobyć swoje leki - w przeciwnym razie nie będą w stanie wykonać lub być tak obecny, jak by chcieli.

Niestety, może to prowadzić do ogromnych trudności w związkach - uzależniony od mety może przegapić spotkania, nie uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych lub wielokrotnie wymyślać wymówki, dlaczego nie byli w stanie pokazać się swojemu partnerowi.

Choć może to być trudne, spróbuj pamiętać, że uzależniony od mety zazwyczaj nie stara się być niedbały. Niestety, ich wybory dotyczące stylu życia i ich potrzeby używania narkotyków często biorą górę nad utrzymaniem ich relacji.

Co robić, jeśli jesteś w związku z osobą uzależnioną od mety?

Jeśli uważasz, że ktoś, z kim jesteś w związku, jest uzależniony od mety, to prawdopodobnie chcesz mu pomóc.

Jeśli jesteś w stanie komunikować się z nimi o swoich obawach, wtedy możesz mieć pewien sukces zachęcając ich do szukania pomocy dla ich problemu. Komunikując się z współczuciem jest kluczem, i upewniając się, że nie werbalnie atakuje ich lub osądzać pomoże zapewnić, że jesteś w stanie uzyskać wiadomość w poprzek.

Jeśli można dotrzeć do uzależnionego od mety, może być w stanie zachęcić ich do dostać się do odwyku. Wiele osób uzależnionych od mety są rzeczywiście zainteresowani w poszukiwaniu pomocy dla ich problemu, ale są nieświadomi, jak się do tego zabrać lub boją się, co ludzie będą myśleć, jeśli dowiedzą się.

Jeśli uzależniony od mety jest skłonny do słuchania i jest chętny do poszukiwania leczenia, znaleźć ośrodek odwykowy w pobliżu tak, że można rozpocząć kolejny krok w procesie. Być może poszukiwanie ośrodka, który oferuje terapię rodzinną, może pomóc naprawić wszelkie wyrządzone szkody.