Jak bardzo uzależniająca jest metamfetamina?

Metamfetamina jest jednym z najpopularniejszych narkotyków ulicznych. Niestety, jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych i uzależniających. Wielu użytkowników metamfetaminy rozwija poważne problemy zdrowotne, ma problemy z utrzymaniem stabilnego życia i naraża się na ryzyko rozwoju poważnych uzależnień.

Co nieco o metamfetaminie

Metamfetamina jest uważana za silnie uzależniający narkotyk, który nie ma zbyt wielu zastosowań medycznych. Sporadycznie przepisuje się ją na poważne przypadki senności lub ADHD, które są odporne na inne formy leczenia.

Nieco mniej niż 5% Amerykanów zgłosiło użycie mety przynajmniej raz w życiu.

Metamfetamina jest lekiem z rodziny amfetamin . Kiedy użytkownicy zażywają metamfetaminę, otrzymują potężny zastrzyk długotrwałej energii. Wiele osób zażywających metamfetaminę często pozostaje na nogach przez wiele dni, w tym czasie jedząc niewiele lub nie jedząc w ogóle.

Amfetaminy są silne psychostymulanty, które są znane, aby spowodować kilka intensywnych efektów, takich jak te. Metamfetamina, w szczególności, jest znany, aby spowodować ludzi do doświadczenia niektórych z następujących:

 • Ekstremalne uderzenia euforii
 • Hiperstymulacja, pobudzenie, niepokój - często zdarza się, że użytkownicy nie śpią od 2 do 5 dni
 • Ogromna motywacja
 • Zwiększona częstość akcji serca, wysokie ciśnienie krwi
 • Pocenie się, podwyższona temperatura ciała
 • Utrata apetytu
 • Dziwaczne, dziwne, a nawet gwałtowne zachowania
 • Halucynacje
 • Zwiększona czujność
 • Lepsze samopoczucie, podniecenie
 • Zmiany emocjonalne, drażliwość, gniew, depresja
 • Panika i psychoza
 • Objawy przedawkowania, w tym drgawki lub napady drgawkowe przy bardzo dużych dawkach

Efekty te mogą wystąpić w ciągu kilku minut po użyciu mety lub mogą wystąpić w ciągu kilku dni. Bardziej długotrwałe skutki obejmują niektóre z poniższych:

 • Uszkodzenie naczyń krwionośnych w sercu lub w mózgu.
 • Przewlekłe wysokie ciśnienie krwi, które może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu
 • Uszkodzenie wątroby, nerek lub płuc
 • Uszkodzenie nozdrzy w przypadku inhalacji, żył w przypadku wstrzyknięcia lub jamy ustnej, gardła i płuc w przypadku palenia
 • Choroba zakaźna, ropień
 • Poważna utrata wagi, trudności w przybieraniu na wadze po zaprzestaniu stosowania
 • Próchnica zębów i inne problemy zdrowotne jamy ustnej
 • Dezorientacja, apatia, brak zainteresowania życiem
 • Psychologiczne uzależnienie i współuzależnienie
 • Psychoza
 • Długotrwałe problemy emocjonalne, takie jak depresja

Wystąpienie tych problemów jest bardziej prawdopodobne w przypadku używania metamfetaminy w dużych dawkach przez dłuższy czas.

Co sprawia, że metamfetamina jest tak uzależniająca?

Człowiek, z poważnym uzależnieniem od mety, w trakcie odstawiania.Znając wszystkie potencjalnie niebezpieczne efekty, które mogą wystąpić u osoby używającej metamfetaminy, można się zastanawiać, w jaki sposób narkotyk ten może być tak uzależniający. Istnieje wiele rzeczy, które sprawiają, że meta bardzo wciągająca.

Po pierwsze, istnieje kilka efektów, że lek zapewnia, że wielu użytkowników znaleźć pożądane. Euforia, zwiększona czujność, zwiększona motywacja i aktywność fizyczna, jak również poprawa samopoczucia, mogą wszystkie uczynić ten lek bardzo pożądane dla jednostki.

Bardziej niż początkowe efekty leku, skutki uboczne mają tendencję do prowadzenia użytkowników, aby chcieć więcej. Kiedy lek zaczyna się zużywać, uczucia euforii, podniecenia i dobrego samopoczucia mają tendencję do zaniku do mniej pożądanych uczuć - rzeczy, takich jak paranoja, depresja i lęk. Użytkownicy są często szybkie do podjęcia więcej metamfetaminy do zwalczania tych niepożądanych uczuć.

Metody podawania

Metoda, w której użytkownicy biorą metamfetaminy również wpływa na to, jak uzależniające znaleźć narkotyków. Istnieje kilka różnych sposobów korzystania z leku, główne trzy są zastrzyki, insuflacji i palenia.

Wstrzykiwanie

Wstrzykiwanie jest jedną z bardziej popularnych metod używania metamfetaminy. Kiedy użytkownik wstrzykuje narkotyk, pełna dawka jest dostarczana bezpośrednio do krwiobiegu. Oznacza to, że pełne efekty są odczuwalne w ciągu kilku sekund po podaniu narkotyku.

Prowadzi to do niewiarygodnie silnego "zrywu", w którym osoba przechodzi ze stanu "wyjściowego" do stanu intensywnej euforii i podniecenia w ciągu kilku sekund. Wielu użytkowników uważa, że jest to niezwykle ekscytujące i kontynuuje wstrzykiwanie bardziej dla doświadczenia zrywu niż doświadczenia haju.

Palenie

Palenie jest najbardziej popularną metodą podawania meth. Efekty dotrzeć do osoby prawie tak szybko, jak gdyby były one do wstrzyknięcia go. Palenie, jednak, jest ogólnie mniej napiętnowany i bardziej społecznie akceptowalne w kręgach, w których ludzie są za pomocą mety.

Łatwość, z których można palić meth i pośpiechu, że doświadczają uczynić to szczególnie uzależniające metody podawania. Palenie meta ma tendencję do doprowadzenia do efektów malejących znacznie szybciej niż w przypadku innych metod, jak również, co prowadzi do użytkowników są bardziej skłonni do palenia się częściej niż oni użyć innych metod podawania.

Insuflacja

Insufflation, lub snorting, jest jednym z najmniej popularnych metod korzystania z metamfetaminy. Kiedy użytkownik wciąga metamfetaminę, bardzo silne uczucie pieczenia uderza w jego jamę nosową. Wielu użytkowników znaleźć ból wystarczająco intensywne, aby zniechęcić ich do korzystania z tej metody podawania.

Insuflacja ma wolniejszy czas rozpoczęcia niż zarówno palenia i wstrzykiwania, a zatem użytkownicy będą doświadczać mniej "rush". Podczas gdy narkotyk nadal będzie dostarczał wiele z tej samej długotrwałej euforii, wielu użytkowników uważa, że to właśnie ten zryw jest najbardziej uzależniającą częścią doświadczenia i dlatego wciąganie jest mniej prawdopodobne, że spowoduje głód, który jest tak poważny lub tak intensywny, jak wstrzykiwanie lub palenie.

Doustnie

Doustne spożycie mety nie jest tak popularny, jak którykolwiek z pozostałych metod. Podawanie doustne prowadzi do najwolniejszego początku - efekty nie są zwykle odczuwalne w dowolnym miejscu między 45 minut do godziny. Jednak podawanie doustne prowadzi do najbardziej wydłużonego czasu trwania efektów spośród wszystkich metod podawania. Efekty mogą być widoczne jeszcze przez ponad 24 godziny po ostatniej dawce.

Uzależnienie

Meth może nie być tak fizycznie uzależniające jak inne narkotyki, takie jak heroina, ale z pewnością może być bardzo psychicznie uzależniające.

Crystal Meth został określony jako lek, który powoduje, że użytkownicy stają się uzależnieni po raz pierwszy, że próbują go. W wielu przypadkach jest to prawda. Powódź dopaminy odpowiedzialnej za pęd, że użytkownicy czują się jest wielokrotnie bardziej intensywne niż to, co ludzie są w stanie czuć się bez pomocy narkotyków, a to intensywnie silne uczucie spala pamięć w mózgu osoby, która jest trudna do zapomnienia.

Wiele osób uzależnia się również od mety ze względu na sposób, w jaki zwiększa zdolność do funkcjonowania w krótkim okresie czasu. Zanim jakiekolwiek długoterminowe szkody zostały zaobserwowane, wielu użytkowników uzależnia się od zwiększonej towarzyskości, wydajności i pobudliwości, że narkotyk powoduje.

Niestety, im więcej dana osoba używa metamfetaminy, tym mniej powszechne stają się te pozytywne efekty. Na tym etapie, zaczną używać coraz większych dawek narkotyku w próbie przeżycia pierwszych doświadczeń, które mieli z nim.

Prowadzi to do nieuchronnego rozwoju tolerancji. Podczas tolerancji, twój mózg i ciało przyzwyczajają się do niezwykle wysokiego zalewu dopaminy, którą metamfetamina uwalnia do twojego mózgu. Stoi to w sprzeczności z nieustannymi wysiłkami twojego mózgu w celu utrzymania homeostazy.

Twój mózg i ciało są stale stara się utrzymać równowagę, lub równowagi, znany jako homeostazy. Wspólnie próbują regulować liczbę hormonów i neuroprzekaźników produkowanych w taki sposób, aby różne części ciała i funkcje mogły współpracować w harmonii. Kiedy zażywasz narkotyk taki jak metamfetamina, który bombarduje twój mózg dopaminą, próbuje on utrzymać swój poziom homeostazy poprzez proces znany jako downregulation.

Downregulacja to proces, w którym Twoje receptory dopaminy zasadniczo ustępują po ciągłym bombardowaniu dopaminą. Ponieważ w mózgu dochodzi do tak ogromnego przypływu dopaminy, reaguje on na to obniżeniem liczby receptorów dopaminowych dostępnych do odbioru dopaminy, abyś nie wytrącał się nieustannie z równowagi.

Niestety, prowadzi to do trudności. Jeśli twój system dopaminowy jest rozregulowany, to nie będzie wystarczająco dużo receptorów, aby odpowiedzieć na dopaminę, którą produkujesz naturalnie. Oznacza to, że jeśli nie bierzesz metamfetaminy, będziesz odczuwać typowe objawy niskiego poziomu dopaminy: depresję, brak motywacji, apatię i podobne uczucia.

Odstawienie

Odstawienie metamfetaminy nie powoduje tak wielu fizycznych objawów odstawienia, jak w przypadku leków takich jak opioidy czy benzodiazepiny, które znane są z poważnych objawów odstawienia.

Wiele z fizycznych objawów odstawienia metamfetaminy jest spowodowanych stresem, jaki jest wywierany na układ dopaminergiczny w okresie zażywania lub wynika ze sposobu, w jaki organizm był traktowany podczas uzależnienia. Powszechne objawy odstawienia metamfetaminy obejmują:

 • Senność, brak motywacji, zasypianie lub niedosypianie
 • Intensywne pragnienia
 • Przejadanie się, nagły przyrost wagi
 • Depresja, drażliwość, gniew
 • Niepokój, wycofanie społeczne
 • Apatia, anhedonia (niezdolność do odczuwania przyjemności)

Objawy te mogą trwać od tygodnia do kilku miesięcy lub lat, w zależności od tego, jak długo dana osoba używa mety i jak wiele szkód wyrządzili w swoim systemie dopaminowym.