Internet – nowy rodzaj uzależnienia

uzależnienie od sieciOpisanie zagadnienia uzależnienia od Internetu nie jest rzeczą prostą. Szczególnie dużo problemów może sprawić to komuś, kto tak naprawdę nigdy wcześniej nie miał do czynienia z jakimikolwiek uzależnieniami. Niestety, wielu ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojego problemu dość późno, kiedy konieczne jest już skorzystanie z fachowej pomocy. Okazuje się, że najlepszym źródłem informacji na ten temat jest sam internet. Trzeba co prawda spędzić kilka godzin w samych wyszukiwarkach i później przeprowadzić jeszcze wstępną selekcję, ale następnie można już po prostu usiąść do pracy i zacząć pisać spójny materiał. Przy takiej okazji każdy z nas może zadać sobie pytanie dotyczące tego, czy po wieloletnim korzystaniu z Internetu jest się już uzależnionym.

Uzależnienia są dość znanym tematem, o którym prawdopodobnie przynajmniej trochę słyszał dosłownie każdy z nas. Często mówi się o uzależnieniach od alkoholu, narkotyków, pracy czy papierosów. Pojęcia takie jak alkoholik, palacz, pracoholik czy lekoman nie są dla nas niczym obcym. Sporym błędem jest to, że niektóre takie uzależnienia wydają nam się być dość nieszkodliwe. Niektórzy zajmujący się tym specjaliści twierdzą nawet, że nasze społeczeństwa zwyczajnie przyzwyczaiły się do tych najbardziej powszechnych uzależnień i przechodzą nad nimi do porządku dziennego; w rzeczywistości jednak zawsze mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia człowieka.

wpływ komputera na organizmZ tego też powodu nawet mimo wielkich szkód jakie uzależnienia powodują w ludzkim organizmie wielu z nas reaguje na nie właściwie bez większego strachu. Na przykład, każdego roku palenie tytoniu zabija w samej tylko Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi, ale mimo wszystko na palaczy patrzymy zwykle dość pobłażliwie. Z mniejszą tolerancją podchodzimy do alkoholików, zaś narkomania jest dla nas czymś faktycznie przerażającym. Sporo emocji budzą w nas jednak informacje dotyczące tych nowych, nieznanych dotychczas uzależnień – hazard, seks, jedzenie, zakupy czy zbieranie różnych drobiazgów należą do nałogów, które zaczęły zwracać uwagę stosunkowo niedawno. Mówiąc ogólnie, człowiek w zdecydowanej większości przypadków uzależnia się od "przyjemności", choć niestety takie przyjemności często mają zgubny wpływ na nasz organizm.