Dopalacze - zagrożenie dla życia i zdrowia

uzależnienie od dopalaczyŻadne z ogólnodostępnych używek, nie są tak niebezpieczne jak dopalacze. Najgroźniejsze są te, które zawierają w swoim składzie alkaloidy, czyli te same substancje, co "leśny zabójca", czyli muchomor. Co więcej, handel takim "towarem" odbywa się poza prawem, bez żadnego nadzoru, dlatego nigdy nie wiadomo co dokładnie znajduje się w takim specyfiku, decydując się na spożycie dopalacza, to tak jakby podjąć ryzyko śmierci. Śmiertelność osób, których zgon nastąpił po zażyciu dopalaczy rośnie w zatrważającym tempie, dlatego walkę z tym śmiercionośnym specyfikiem trzeba rozpocząć natychmiast. Dopalacze wykazują właściwie to samo działanie co narkotyki, niemniej jednak ich skład bazuje jedynie na syntetykach, czyli substancjach wytwarzanych w sztucznym procesie.

Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca. W poszczególnych środowiskach mówi się o wspaniałych doznaniach, po spożyciu, nie wspomina sie jednak jak dopalacze są niebezpiecznymi substancjami, nie mówi się również o tym, jak długa jest lista efektów ubocznych, które odbiją swoje piętno nie tylko na wspomnianym już sercu czy mózgu, ale i na innych organach wewnętrznych. Stopień szkodliwości takich substancji, jest zależny od wielu aspektów. Mianowicie chodzi tu o skład dopalacza, jego rodzaju, stanu zdrowia "użytkownika" oraz okoliczności spożywania. Te ostatnie, są często schematyczne, chodzi tu o fakt, iż zażycie dopalacza odbywa się przy akompaniamencie alkoholu, narkotyków co w efekcie prowadzi do zatrucia lub interakcji organizmu. Te schorzenia często objawiają się bólami głowy, klatki piersiowej, zaburzeniami rytmu serca, bezsennością, problemami z koncentracją, stanami lękowymi, przedstawione symptomy są zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Czarny scenariusz obejmuje zagrażające życiu objawy, a więc zawał, udar mózgu.

skutki zażywania dopalaczyNa niekorzystne działanie dopalaczy szczególnie narażone są osoby, które borykają się z problemem na przykład alergii, cukrzycy czy też niewydolnością nerek. W przypadku świadomego lub mniej świadomego zażycia dopalacza, warto pamiętać o kilku aspektach, które złagodzą działanie substancji odurzających. W takim wypadku należy wypić dużo wody mineralnej, zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej, nie siadać za kierownicą, nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu, a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza.