Czy ortoreksja to nowy alkoholizm?

Ortoreksja (Orthorexia nervosa) jest znana jako niezdrowe przywiązanie do "czystego, sprawiedliwego" jedzenia i ćwiczeń fizycznych. Nie jest to jeszcze rozpoznane zaburzenie odżywiania w Diagnostycznym i Statystycznym Podręczniku Zaburzeń Psychicznych (5. edycja), ale klinicyści stają się coraz bardziej świadomi jego niszczących skutków.

Ortoreksja zwykle zaczyna się od pozytywnego pragnienia zaangażowania się w zdrowsze odżywianie i ogólną sprawność fizyczną. U osób z ON pragnienie to szybko przeradza się w obsesyjne przywiązanie do restrykcji dietetycznych i brutalnych reżimów ćwiczeń. Osoby te mają tendencję do obsesyjnego mierzenia i ważenia jedzenia, liczenia kalorii, a nawet dołączania do internetowych "społeczności", które zachęcają i nagradzają te obsesyjne i niezdrowe zachowania. Niekończące się poszukiwania "czystej" żywności, idealnego treningu, ciała i wyników pochłaniają coraz więcej czasu i energii emocjonalnej. Ortoreksja może prowadzić do izolacji społecznej, niedożywienia, urazów fizycznych, skrajnego niepokoju oraz zakłóceń w pracy, szkole i/lub związkach.

Chociaż kobiety cierpią z powodu ortoreksji, coraz więcej mężczyzn, zwłaszcza sportowców, pada ofiarą tego zaburzenia. Dodatkowo, jesteś bardziej narażony, jeśli masz skłonność do uzależnień i jesteś na odwyku. Dlaczego?

W moich dwudziestu dziwnych lat pomagając ludziom odzyskać od zaburzeń odżywiania, dowiedziałem się, że rzadko zdarza się, że ktoś ma tylko zaburzenia odżywiania i nie ma innych wadliwych lub szkodliwych sposobów samouspokojenia. Kiedy umieszczony pod ciężką ilością stresu, większość ludzi ma tendencję do rozwijania wybranej grupy niezdrowych zachowań radzenia sobie, które wyłączają się między sobą w czasie i przez całe życie. Te zachowania samouspokajające mogą obejmować, ale nie są ograniczone do alkoholu i narkotyków, uzależnienie od seksu, palenie, kompulsywne nad pracy i kompulsywne ćwiczenia, które używają wraz z, lub czasami w miejsce, zaburzenia jedzenia. Do tej listy możemy teraz dodać orthorexia nervosa.

Pomyśl o tym - jeśli po latach picia i zażywania narkotyków w końcu jesteś czysty, wydaje się, że zdrowym i pozytywnym pomysłem jest zacząć lepiej się odżywiać i nabrać kondycji. Dla wielu ludzi, którzy są na odwyku, to zdrowe pragnienie pozostaje normalne i zrównoważone.

Jeśli jednak nie dotrzesz do źródła problemu i nie dowiesz się, dlaczego uspokajałeś się narkotykami i/lub alkoholem, możesz przestawić się na niebezpieczne zachowania samouspokajające. Przykładem mogą być objawy ON lub innych zaburzeń odżywiania (takich jak anoreksja, bulimia czy zaburzenia łaknienia), uprawianie bardziej przypadkowego seksu lub hazard. Jeśli spotykasz się z terapeutą w celu leczenia uzależnienia od substancji, upewnij się, że terapeuta wie, aby zwrócić uwagę na stosowanie innych wadliwych mechanizmów radzenia sobie, które mogą zastępować picie lub używanie narkotyków. Aby opisać to zjawisko, użyłam terminu Trójkąt Bermudzki zaburzeń odżywiania.

Aby zilustrować ten punkt, opowiem wam historię o jednym z moich klientów. Powiedział mi, że poszedł do Anonimowych Alkoholików po pomoc z piciem. Powiedział mi, że jego sponsor całkowicie zrezygnował z alkoholu i narkotyków, co było wspaniałe! Ale jego sponsor otwarcie objadał się, oczyszczał i kompulsywnie odchudzał¾ i nie widział w tym nic złego. W rzeczywistości zachęcał mojego klienta do podjęcia tych samych niezdrowych zachowań związanych z ćwiczeniami i dietą, aby utrzymać swoją trzeźwość.

Dla mnie jest to potężny przykład Trójkąta Bermudzkiego: zaprzestanie jednego niebezpiecznego zachowania, a następnie przejście do innego, ponieważ nigdy nie dotarło się do źródła problemu. Aby uniknąć Trójkąta Bermudzkiego, musisz przyjrzeć się wszystkim tym zachowaniom i poznać wszystkie niezdrowe sposoby, na jakie masz tendencję do radzenia sobie z przytłoczeniem, kiedy jesteś pod wpływem stresu.

Każda osoba, kiedy zostanie zbyt mocno zepchnięta na drugi plan i kiedy znajdzie się pod wpływem stresu, będzie miała niezdrowe sposoby radzenia sobie. Mogą więcej grać. Może więcej krzyczeć. Mogą popaść w depresję. Mogą zażywać więcej narkotyków lub alkoholu. Mogą też zacząć mieć obsesję na punkcie ćwiczeń i zdrowego odżywiania.

Ważne jest, aby wiedzieć, do których niezdrowych sposobów radzenia sobie z problemami masz tendencję i dbać o siebie, aby ich nie stosować. To jest takie skomplikowane. Wielu terapeutów nie wie nawet, jak szukać zachowań Trójkąta Bermudzkiego, więc upewnij się, że uzyskasz pomoc od dobrego terapeuty, jeśli potrzebujesz pomocy w powrocie do zdrowia.

Jeśli nie nauczysz się, jak radzić sobie ze stresorami w swoim życiu w zdrowy lub wspierający życie sposób, możesz stworzyć precedens dla używania niebezpiecznych zachowań do radzenia sobie przez całe życie. Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy ortoreksji, wiedz, że dostępna jest pomoc. Po dotarciu do źródła problemu niepokój związany z jedzeniem i ćwiczeniami ustąpi, podobnie jak pragnienie ukojenia się alkoholem i narkotykami.